Uzm.Psikolog Övgü ÖZTOPRAK

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 1999 yılında şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. 
2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını “Riskli Alkol Kullanan Üniversite Öğrencileri ile Riskli Alkol Kullanmayanlarda, Stresli Yaşam Olayları, İç-Dış Kontrol Odağı İnancı ve Öğrenilmiş Güçlülük Değişkenlerinin İlişkilerinin İncelenmesi” konulu çalışma ile tamamlayarak “Uzman Klinik Psikolog” ünvanını almıştır.
Yüksek Lisans Eğitimini sürdürdüğü 2001 ve 2002 yıllarında işitme-konuşma bozuklukları alanında hizmet veren bir özel eğitim kurumunda görev almıştır. 2003-2018 yılları arasında kamu kurumunda bireysel danışma süreçlerini yürütmenin yanı sıra, kurum içerisinde farklı kademelerde görev alan personele ve personel ailelerine yönelik eğitim programları düzenlemiş ve bilgilendirme seminerleri vermiştir.
Mesleki eğitimlerinde, travma ve travmaya bağlı olarak ortaya çıkan psikopatolojilerde en etkili sağaltım yöntemlerinden biri olarak kabul edilen EMDR terapisine ağırlık vermiştir.
– DBE bünyesinde EMDR Derneği tarafından düzenlenen EMDR I. Düzey Eğitimini Udi OREN’den (2006)
– İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Tarafından düzenlenen EMDR II. Düzey Eğitimini Eva ZIMMERMANN’dan (2013)
– Fide Danışmanlık Merkezi tarafından düzenlenen “Çocuklar ve Ergenler ile EMDR I. Düzey Eğitimi”ni Joanne MORRIS-SMITH’den almıştır. (2013)

Travma ve EMDR konusunda aldığı diğer eğitimler şunlardır:
– Travma Sonrası Erken Müdahale-DBE (2006)
– EMDR ve Kompleks Travma-Jim KNIPE (2010)
– Zor Vakalar ile EMDR- Udi OREN (2013)
– Gebelik ve Doğum Dönemi Sorunları İçin EMDR Çözümleri- Önder KAVAKÇI (2018)
– EMDR ile Yetişkinlerle Bağlanma Sorunları Üzerine Çalışmak-Uzm.Kln.Psk.Asena YURTSEVER (2019)

Ayrıca;
– Prof.Dr. Hürol FIŞILOĞLU tarafından düzenlenen, Aile ve Evlilik Terapisi I. Seviye eğitimi (2006)
– Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) tarafından düzenlenen, Çözüm Odaklı Stratejik Terapi eğitimi (2006)
– Hv.K.K.lığı tarafından düzenlenen, Psikolog Uçuş Emniyet Kursu katılımı (2011)
– Hv.K.K.lığı Uçucu Sağlığı Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen, Uçuş Psikolojisi ve Fizyolojik Eğitim Kursu katılımı (2015) mevcuttur.

Uzm.Klinik Psk. Övgü ÖZTOPRAK, kamu görevini tamamlamasının ardından, faaliyete başlatmış olduğu TERAPATİKA Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde yetişkin grup ile bireysel terapi uygulamalarına devam etmekte olup uzmanlık alanı olan Klinik Psikolojinin kapsamına giren her türlü psikopatoloji ile ilgilenmektedir.
Terapi süreçlerini İngilizce yürütme kabiliyetine sahiptir.